// http://www.rail-touch.co.il/wp-content/themes/rail

נירוסטה: המדריך המלא לחומר

גגון זכוכית חצי שקוף מותקן בכניסה למבנה

מעקות מושלמים, פשוט ככה.
לפרטים נוספים מלאו את הטופס!

השם נירוסטה מגיע משמה הגרמני של הסגסוגת שמשמעותו בעברית הוא "פלדה בלתי מחלידה".

בהתאם לכך, שמה השני של הנירוסטה הוא "פלדת אל-חלד", שם מרשים הנובע מהתכונה הבולטת ביותר שלה – עמידותה בפני קורוזיה, ההליך האחראי להופעת חלודה.

תכונה מיוחדת זו ושפע של תכונות נוספות קנה לנירוסטה מקום של כבוד בין המתכות והסגסוגות והיא הפכה לבת-לוויה נאמנה לאדם.

ההיסטוריה של הנירוסטה

הנירוסטה היא סגסוגת ברזל בלתי מחלידה וסגסוגות דומות היו קיימות עוד מן העת העתיקה.

רק במאה ה-19 הנירוסטה הוכרה כחומר יעיל העמיד בפני חלודה, אך בימים אלה לא היה עוד אפשרות לייצור יעיל של נירוסטה שייתן לה עמידות וקשיחות נוסף לעמידות שלה בפני קורוזיה.

לפיכך, הנירוסטה שומשה בעיקר ליצירת כלים פשוטים ככלי מטבח והיא הצטרפה לסגסוגות ברזל דומות כמרכיב בייצור פסלים.

רק בתחילת המאה העשרים, תוך ניסיונות להשתמש בנירוסטה לייצור קני תותחים, התגלתה שיטה יעילה אשר מרכזת אחוז גבוה של מתכת הכרום בסגסוגת והנירוסטה שאנו מכירים כיום החלה להתגבש.

הנירוסטה הפכה לחומר נפוץ שחדר לענפי תעשייה רבים ועם זאת עוד שומר על מקומו כבעל חלק בשימושיו המקוריים, ייצור כלי מטבח ופיסול.

מעקה קלאסיק בבית מלון המלך שלמה

עשרות סוגי נירוסטה

ישנן שתי דרכים למיין את סוגי הנירוסטה השונים, כאשר הדרך המקובלת יותר היא מיון הנירוסטה על פי התכונות שלה. כסגסוגת ברזל, הנירוסטה היא תערובת של כמה יסודות שונים יחד עם הברזל ומשילובים שונים מתקבלת סגסוגת סופים בעלת תכונות שונות.

כך על פי המיון, ניתן להגיע עד למאה וחמישים סוגים שונים של נירוסטה אשר נבדלים זה מזה במוליכות שלהם, במגנטיות שלהם ובחוזק שלהם.

מתוך מאה וחמישים הסוגים ישנם חמישה עשר שיש עבורם את השימוש הרב ביותר והם נבחרים בהתאם לשימוש של הנירוסטה. לדוגמא, נירוסטה המיועדת לכלי עבודה שדורשים חוזק מערבת בה פחמן שהופך אותה לקשה יותר. סגסוגת נירוסטה שאינה מגנטית היא כזו המשלבת ניקל.

דרך אחרת למיין את סוגי הנירוסטה היא על פי החזות שלה, על פי גימור פני השטח החיצוני שלה.

שתי תכונות נפרדות שניתן להצביע עליהן מסווגות את הנירוסטה לארבע קבוצות. תכונה אחת מבדילה בין נירוסטה בעלת פני שטח חלקים או מחוספסים. התכונה האחרת מבדילה בין נירוסטה מבריקה ללא מבריקה, כאשר הנירוסטה המבריקה היא זו שיש לה את אפקט המראה והאחרת היא נירוסטה מט כסופה.

מעקה דגם קלאסיק בפרויקט מצודת דוד, אשדוד

שימושים של הנירוסטה

תלת תחמוצת הכרום המצויה בסגסוגות הנירוסטה היא אחראית לתכונתה הייחודית כעמידה לחלודה.

אותו היסוד הוא גם שאחראי לחזות הנוצצת של הנירוסטה בעלת אפקט המראה המרהיב והמרשים. כך, הנירוסטה הופכת לחומר בעל ערך אסתטי גבוה ומבוקש וכן לחומר עמיד שיכול לשרוד במשך זמן רב ללא כל פגיעה.

אם לא די בכך, הנירוסטה ניתנת למחזור ללא בעיות וכך היא גם ידידותית לסביבה.

הנירוסטה לפיכך היא חומר מבוקש המצוי בענפי תעשייה רבים ומגוונים. כמעט ולא ניתן להפריד את ההיבט האסתטי שלה, אשר מעניק לכלים המיוצרים ממנה מראה שובה עין, מן ההיבט הפרקטי שלה, שכולל עמידות איתנה וארוכת שנים.

אפשר רק לנסות ולהצביע על ענפים שונים בהם השימוש בנירוסטה נעשה יותר עבור היבט זה או זה:

  • הנירוסטה היפה: היופי של הנירוסטה קנה לה מקום עוד מהעת העתיקה כחומר גלם ליצירות אמנות. עד ימינו, פסלים רבים מייצרים את הפסלים שלהם מנירוסטה, ושלל חפצים שונים החל ממטבעות ועד למדליות מופקים מנירוסטה.
  • הנירוסטה השימושית: האיתנות של הנירוסטה קנתה לה מקום של כבר בתעשיית הבנייה. נירוסטה היא מרכיב חשוב בייצור מעקות, מדרגות ואלמנטים עיצוביים נוספים ברחבי הבית והבניין. כך גם נעשה שימוש בנירוסטה לציפוי משטחים וכך יצירת מעין שכבת מגן ששומרת עליהם. בנוסף, ציוד רפואי רב מיוצר מנירוסטה.
  • הנירוסטה היפה והשימושית: כלי המטבח עשויים להיות השילוב המנצח בין תכונותיה האסתטיות של הנירוסטה לתכונותיה השימושיות. כפלדת אל-חלד, נירוסטה היא חומר מצוין לייצור כלי מטבח שישמרו לאורך זמן רב ללא פגיעה. בנוסף, הנירוסטה היא חומר יפהפה שמעניק לכלי המטבח את המראה הכסוף והמוכר.

תכונותיה הפלאיות של הנירוסטה הפכו אותה לחומר מיוחד ומלא משמעות שנוגע בכל קצוות ענפי התעשייה השונים. במשך מאה וחמישים השנים האחרונות, מרגע שיוצרה ועד ימינו, היא הפכה לידידה נאמנה לאדם בעלת תפקיד מפתח בייצור כלים ידידותיים לסביבה עם עמידות איתנה וערך אסתטי גבוה.

היא מתאימה לכל אדם ולכל מטרה ותישאר לצדנו עוד שנים רבות.

info@rail-touch.co.il
השאר פרטים ונחזור
אליך בהקדם האפשרי:

קבל הצעת מחיר

054-5202502
צור קשר