// http://www.rail-touch.co.il/wp-content/themes/rail

זכוכית: כל מה שיש לדעת על החומר השקוף

מעקה אלומיניום עם זכוכית לד ספוטים במגדל מפואר

מעקות מושלמים, פשוט ככה.
לפרטים נוספים מלאו את הטופס!

הזכוכית מקיפה אותנו לאורך כל היום. החל מחלונות פשוטים אשר ניתן לראות דרכם את הנוף הנשקף לביתנו או את פריטי החנות המוצגים לראווה, ועד כלים יפהפיים המיוצרים בסדנאות עבודה על ידי אומנים. זכוכית היא אחת החומרים המרתקים ביותר שידע האדם ומבעד לזגוגיתה המיוחדת בשקיפותה ניתן לגלות סיפורים ושימושים רבים מספור.

ההיסטוריה של הזכוכית והאדם

ההיסטוריון הרומאי פליני (77 לפנה"ס) סיפר על הופעת הזכוכית בטעות. בסיפורו, מלחים פיניקים שילבו חול ואפר סודה כדי לייצר משטח עליו יוכלו להניח את סירי הבישול שלהם. בזמן הבישול, החומרים נחשפו לחום הולך ומתגבר והם החלו להפוך ללוח חלק ושטוח שהיה לזכוכית הראשונה.

לא ברור לחלוטין האם סיפורו של פליני אמיתי או מומצא, אך המסתוריות האופפת את המצאת הזכוכית באמת מתירה אפשרות שהמצאת הזכוכית היא תוצאה של טעות מקרית.

הסבר אחר נוטה לכך שהזכוכית התגלתה ולא הומצאה. על פי ההסבר, שריפה טבעית של תערובת חול עם מינראליים גרמה לייצור זכוכית במקרה והאדם, שנחשף ליצירה, ניסה להתחקות אחר פעולות הטבע כדי לייצר אותה בעצמו.

איש לא יודע בוודאות מהו מקור הזכוכית, אך ידוע שבימי האימפריה הרומית היא הפכה כבר לחומר גלם נפוץ. השיטות אמנם לא היו יעילות ומדויקות כפי שהן היום, אך כבר לפני אלפיים שנה עשו הרומאים שימושים דומים בזכוכית לאלו שאנו עושים.

הם היו מתקינים זגוגיות זכוכית בחלונותיהם, הם היו מייצרים כלים מזכוכית ואף משתמשים בזכוכית כדי להכין קישוטים דקורטיביים. במשך אלפיים השנים שחלפו מאז ייצור הזכוכית התפתח ושיטות יעילות יותר ויותר הומצאו כדי לייצר את הזכוכית. ביניהן, גם סוגי זכוכית שונים התפתחו עד לימינו אנו.

סוגי הזכוכיות הנפוצים ביותר

כיום ניתן לייצר זכוכית בצבעים שונים, לפסל אותה בצורות שונות וכך לייצר שלל כלים ומוצרים העשויים מהחומר. מכשירים ייעודיים ושיטות עבודה יעילות מאפשרות התכה נכונה של הזכוכית ועיצוב מדויק של חלונות ובקבוקים, כוסות וקנקנים ואף עיטורים וקישוטים יפהפיים. כל זאת מתאפשר גם תודות לסוגי הזכוכית השונים שפותחו עם הדורות וביניהם ניתן להצביע על חמישה סוגים שלוקחים חלק גדול בחיינו כיום:

  • הזכוכית השקופה: הזכוכית הפשוטה והשקופה שאנו מכירים מחלונות הבית שלנו ואף ממראות.
  • הזכוכית הצבעונית: זכוכית שמיוצרת בשילוב עם חומצות ברזל אשר מעניקות לה אטימות דלה בצבע כלשהו. כלי נוי רבים, ואף כלים שימושיים שנועדו להיות גם בעלי ערך אסתטי גבוה כמו בקבוקי שתייה קלה, מיוצרים באמצעות זכוכית זו.
  • הזכוכית הכפולה: כשמה, הזכוכית הכפולה היא שני לוחות זכוכית שיש ביניהם רווח קל. הרווח גורם לבידוד תרמי ואקוסטי ולפיכך מקבלת הזכוכית הכפולה את שמה השני, "בידודית".
  • הזכוכית החסומה: זכוכית אשר דומה במראה שלה לזכוכית השקופה, אך חזקה פי חמש ממנה. הזכוכית החסומה מיוצרת מקירור מהיר של זכוכית מותכת בטמפרטורה של 700 מעלות ומשומשת בעיקר לכלי תחבורה.
  • הזכוכית המשוריינת: מיוצרת בתהליך ששומר על השקיפות של הזכוכית אך מעניק לה חוזק ועמידות שעשוי לעצור אף יריית קליע. מורכבת משכבות של זכוכית עם רדיד שקוף של פולימר המודבק ביניהן. שמה השני הוא "טרפילקס".

סוגי זכוכית שונים

איך מייצרים זכוכית?

ניתן להתייחס לייצור הזכוכית כבעלת שני שלבים עיקריים, כאשר הראשון עוסק בהפקת הזכוכית הגולמית מחומרי היסוד והשלב השני עוסק בעיצוב הזכוכית בצורה מסוימת וקירור לשם קיבוע הצורה.

הפקת הזכוכית נעשית בערבוב של חול סידני (שמצוי אף בחופי הארץ), הנקרא צורן דו-חמצני, עם מלחי אשלגן פחמתי.

כדי לערבב את היסודות, יש להתיך אותם לטמפרטורה של כאלף מעלות ולערבב אותם זה בזה. לאחר הערבוב, יש לקרר את העיסה במהירות כדי למנוע מהמולקולות להסתדר בנפרד. הקירור המהיר ישמור על החומרים שזורים זה בזה ותתקבל הזכוכית הגולמית. למרבה המזל, חימום נוסף להתכת הזכוכית לא יגרום למולקלות להסתדר שוב וכך ניתן לעצב ולפסל את הזכוכית.

השיטות השונות לפיסול הזכוכית דומות בכך שהן דורשות התכה של הזכוכית לנוזל.

לאחר מכן, האפשרויות פתוחות. ניתן ליצוק את הזכוכית לתבניות מובנות כדי לשמור על צורה קבועה, או לפסל את הזכוכית באופן ידני.

ניפוח הזכוכית נעשה באמצעות הזרמת אוויר. לאחר שמתקבלת הצורה הרצויה, מצננים את הזכוכית והיא מקבלת את צורתה המוצקה.

בימינו התהליך כולו ממוכן לרוב, כאשר מכשירים ייעודיים מעבירים את הזכוכית בכל שלבי הייצור שלה. בעבר, אפילו ייצור זגוגית שטוחה לחלונות דרשה רידוד ידני של גוש הזכוכית ואילו היו נעשה שימוש בגלילי ברזל שדוחסים את הזכוכית ליריעה דקה.

זכוכיות לפני צאתן מהמפעל

השימושים של הזכוכית

ניתן לחלק את השימושים של הזכוכית להיבט האסתטי שבה ולהיבט הפרקטי שבה. כל אחד מהם אוצר בתוכו מגוון רב של שימושים ולרוב שני ההיבטים הללו משולבים יחדיו בכל מוצר שאנו רואים.

  • הזכוכית היפה: השקיפות של הזכוכית הנוצצת נותנת לה ערך אמנותי גבוה וכלים וקישוטים רבים מיוצרים מזכוכית רק למען המראה שלה. בנוסף, לא ניתן להתעלם מהערך האסתטי שיש בכך שהזכוכית שקופה, ולכן אפשר לומר שאפילו חלון פשוט הוא דוגמא לשימוש בפן האסתטי של הזכוכית, משום שהוא חושף אותנו לנוף הנמצא מאחוריו.
  • הזכוכית השימושית: זכוכית אינה מוליכה חום או חשמל ואף יכולה לבודד רעשים. בכך יש לה שימושים רבים לשם בידוד יעיל. השקיפות שלה פותחת את האפשרות אף לבידוד של הכל פרט לראייה, כמו בחלונות של חדרי הקלטות. החיסרון היחיד של הזכוכית הוא הסכנה שלה להישבר, אך גם חיסרון זה ממוזער באמצעות סוגי הזכוכית הקשיחים.

הזכוכית היא חומר מיוחד שמשלב בו קסם ויופי יחד עם שימושים פרקטיים רבים מספור. היא מלווה אותנו מאות ואף אלפי שנים ולשמחתנו, גם תמשיך ללוות אותנו לאורך זמן.

info@rail-touch.co.il
השאר פרטים ונחזור
אליך בהקדם האפשרי:

קבל הצעת מחיר

054-5202502
צור קשר