// http://www.rail-touch.co.il/wp-content/themes/rail

אלומיניום: כל מה שיש לדעת על החומר

מאחז יד רגל קצרה

מעקות מושלמים, פשוט ככה.
לפרטים נוספים מלאו את הטופס!

האלומיניום היא המתכת השכיחה ביותר בכדור הארץ וכך היה עוד לפני שהאדם נחשף אליו ואל שימושיו הרבים.

התכונות המיוחדות של האלומיניום יחד עם החזות הנוצצת שלו אשר הכל משתקף בה, הפכה אותו לאחד החומרים הנפוצים ביותר בשימוש האדם.

כאשר מביטים בו ניתן לראות את החברה האנושית כולה משתקפת בו ולגלות כיצד ליווה אותה במשך דורות רבים.

ההיסטוריה של האלומיניום והאדם

מלחי אלומיניום היו ידועים עוד מימי יוון העתיקה ואז השימוש בהם היה בעיקר כחומרי צביעה וכחומר עוצר דימום עבור פצעים. רק אלפיים שנים מאוחר יותר החומר בודד והחל לשמש כחומר גלם לכלים ומוצרים, אך עד ימינו השימושים הקודמים נותרו בעינם ומלח האלומיניום (אלום) עוד משמש כחומר לעצירת דימום.

בידוד האלומיניום מהמינראליים המכילים אותו נעשה באמצע המאה התשע-עשרה והכימאים של התקופה שיפרו במהירות את התהליך.

החומר שהתקבל היה מרשים וכלי האלומיניום הראשונים שיוצרו הוזמנו על ידי נפוליאון השלישי.

הגילוי וההמצאה התפשטו בעולם במהירות לתוך זמן קצר של כשלושים שנים כבר נרשם באמריקה פטנט על שיטה יעילה וזולה למיצוי האלומיניום שנמצאת בשימוש עד היום.

עשרות סוגים של אלומיניום

סגסוגת אלומיניום היא אלומיניום המשולב בתהליך כימי עם מתכות אחרות.

מספר הסגסוגות רב מספור ומכסה מרחב גדול של תכונות שונות.

זמינותו של האלומיניום והליך ההפקה הפשוט הופכים את סגסוגות האלומיניום ליעילות ביותר ומאפשרות לענפים שונים בתעשייה להשתמש בסגסוגת האלומיניום המתאימה להם על פי התכונות להם הם זקוקים.

התכונות הנלקחות בחשבון לרוב הן המוליכות החשמלית והתרמית של הסגסוגת, הגמישות שלה והעמידות שלה.

מעקה למדרגות דגם קלאסיק עם מאחז יד

תהליך ייצור האלומיניום

אלומיניום אינו מצוי כמתכת בטבע ולכן לא ניתן לכרות אותו בשיטות המסורתיות. לפיכך, האלומיניום ממוצה ממינרלים כאשר המינרל הנפוץ ביותר כיום למיצוי האלומיניום הוא בוקסיט.

תהליך מיצוי האלומיניום כולל שני שלבים של מיצוי.

ראשית, ממוצת תחמוצת האלומיניום בתהליך הבוסקיט נטחן ומושרה בנתרן הידרוקסידי בסיר לחץ. היסודות הנוספים נותרים כמשקעים, מסוננים, והתמיסה הנותרת מועברת למיכל שיקוע בו מתקבלים גבישים שאותם יש לחמם שוב לטמפרטורה של כאלף מעלות כדי לייצר את תחמוצת האלומיניום.

השלב השני נועד להפריד את החמצן מתחמוצת האלומיניום ולמצות את האלומיניום הטהור.

הליך זה נעשה באמצעות שיטה הנקראת אלקטרוליזה, שבמסגרתה מולקלות מופרדות ליסודות באמצעות הזרמה מבוקרת של חשמל.

מעקה קלאסיק מעוגל למדרגות

השימושים של האלומיניום

השימושים של האלומיניום רבים ומגוונים ומנצלים הן את ערכו האסתטי הגבוה והן את התכונות הייחודיות שלו כמתכת. נוסף לכך, מכיוון שהליך ההפקה של האלומיניום הוא זול ופשוט הוא מהווה תחליף למתכות שונות בעלות תכונות חזקות יותר משלו. כך ניתן בעצם להצביע על שלושה שימושים עיקריים שאדם עושה באלומיניום:

  • האלומיניום היפה: אפקט המראה של האלומיניום מעניק לו מראה מיוחד ויוקרתי שהופך אותו למרכיב מרכזי בייצור כלים ועזרים רבים. ביניהם כלי המטבח הכסופים, פחיות משקה ואף ניירות עטיפה. החזות שלו, שמזכירה את זו של הכסף, הפכה אותו להיות אף מרכיב עיקרי בייצור צבע כסף.
  • האלומיניום השימושי: משקלו הקל ועמידותו האיתנה הפכו את האלומיניום למרכיב עיקרי בכלי רכב, לרבות כלי תעופה שזקוקים למתכות קלות ואיתנות. תכונותיו עוד רבות ומגוונות וקונות לו מקום בתחומי הבנייה ואף בתחומי המוזיקה וייצור הטקליטורים.
  • האלומיניום הזול: תכונותיו של האלומיניום דומות מאוד לאלו של הנחושת, אם כי חלשות מהן. הנחושת מוליכה חשמל וחום באופן טוב יותר מאלומיניום, אך מכיוון שאלומיניום זול הרבה יותר לייצור, הוא קיבל שימוש עיקרי לתפקידים אלה. כך אלומיניום מקבל תפקיד מרכזי בגופי קירור ובקווי תמסורת חשמליים.

האלומיניום הוא חומר זול, יעיל ויפה שלוקח חלק בכל היבטי חיינו.

הוא יעיל ונאמן והשימושים בו רבים מספור. ההיסטוריה שלו אמנם קצרה, אך עוד מראשית ימיו הוא זוהה כמרכיב חשוב ויעיל בשלל ענפי התעשייה ולאור החזות המרשימה שלו והתכונות המיוחדות שלו, נראה שהוא יישאר לצדנו עוד דורות רבים.

info@rail-touch.co.il
השאר פרטים ונחזור
אליך בהקדם האפשרי:

קבל הצעת מחיר

054-5202502
צור קשר