// http://www.rail-touch.co.il/wp-content/themes/rail

המדריך: כך תבחרו מעקות חוץ שילוו אתכם לאורך שנים!

מעקות מושלמים, פשוט ככה.
לפרטים נוספים מלאו את הטופס!

תכננתם חצר חדשה, בחרתם את עיצוב הנוף, המדרגות שיורדות לגינה וסוג הפרחים שתזרעו בחצר אבל נשארה רק עוד משימה אחת – והיא לבחור מעקה חוץ.

זהו נושא שלא ניגשים לעסוק בו בתכיפות אבל הוא חשוב לא פחות מאשר כל שלב אחר בתכנון, עיצוב ובניית חוץ הבית.

בחירה נכונה – במעקה איכותי, חזק, עמיד, בטיחותי וכמובן יפה – תביא לא רק להרגשת שלמות בגינה אלא גם להתייעלות כלכלית עם מעקה שמלווה אתכם למשך שנים רבות.

איך בוחרים את המעקה הכי טוב שתוכלו לבחור? מה צריך לשקול בבחירת מעקה חוץ?

כל התשובות, ועוד, לפניכם.

בטיחות לפני הכל

הקריטריון הראשון בחשיבותו הוא נושא הבטיחות, מעקה שלא עומד בתקני הבטיחות עלול לקרוס, להישבר או להוות סכנה עבור ילדים קטנים.

כדי להימנע מתיקונים ושינויים עתידיים, וכמובן גם מסיכון מיותר, חשוב להכיר את תקני הבטיחות המחייבים מעקות חוץ.

מלבד השימוש הפרקטי והעיצובי שלו, למעקה ישנו תפקיד בטיחותי חשוב מאוד, הוא נועד למנוע נפילות מגובה ולהיות משענת למי שנזקק לסיוע במדרגות – הוא מציל חיים.

לכן החוק קובע כי ישנם תקנים מחייבים בנוגע למעקות, כדי למנוע תקלות מסכנות חיים.

תקנות התכנון והבנייה הנובעות מהחוק הן שמגדירות בדיוק את שימושי המעקה והיכן הוא חייב להופיע וכן כיצד עליו להיבנות.

  • מעקה למניעת נפילות – תקנה זו קובעת כי בכל מקום בו ישנה סכנת נפילה מגובה (גובה מוגדר כהפרש של 0.6 מטר בין שני מפלסים) חייב להיות מעקה המונע את הנפילה.
  • חובת התקנת מעקה בכל מתחם של מדרגות – התקנה קובעת כי לא יבנה מהלך מדרגות הגדול משלוש מדרגות, פנים או חוץ, ללא מעקה.
    אם בצד אחד של גרם המדרגות ישנו קיר יש להתקין מעקה רק בצד שפונה כלפי חוץ, הנגדי לקיר, במידה ואין קיר בסמיכות למדרגות חובה להתקין שני מעקות.
  • התאמת מעקה לרוחב המדרגות – מדרגות רחבות (אשר רוחב 2.5 מטר או יותר) חייבות במעקה נוסף, מרחק המעקות לא יעלה על 1.9 מ' ולא יפחת מ-1.1 מ'.

רוצים להעמיק בפרטי הבטיחות המחייבים בהתקנת מעקות להלן מאמר מצוין שמתמצת את התקנות באופן ברור ופשוט.

בחירת חומרים למעקות חוץ

 מעקות חוץ ניתן לבנות מסוגים שונים של חומרים, אנו נפרט על שלושת הסוגים הנפוצים ביותר ועל יתרונותיהם וחסרונותיהם:

זכוכית

זכוכית היא פופולרית מאוד בקרב מוסדות ציבוריים ובתים פרטיים בעיקר בזכות המראה האלגנטי שלה.

התקן הישראלי מחייב שימוש בזכוכית רבודה הבנויה משתי שכבות המודבקות זו לזו. מעקה זכוכית במרפסת, על הגג או בגרם מדרגות חיצוני מעניק מראה נהדר ואינו חוסם את הנוף הנשקף מבעדו.

יתרונות: חומר גלם גמיש בעל קלות בעיצוב, עיבוד והתקנה. חסימה מלאה של הנפילה, אין חשש גם עם ילדים קטנים.

חסרונות: ניקיון שוטף הוא חובה, זכוכית נוטה להתלכלך בקלות ולצבור סימני אצבעות וכתמים. הזכוכית עמידה במים וכשהיא עשויה מחומר איכותי אפשר להיות בטוחים שהמעקה יאריך ימים.

אלומיניום

מעקה אלומיניום , בניגוד למעקה זכוכית, הוא פתוח, כלומר לרוב אין בו שכבת מגן המגינה באופן מלא מפני נפילה.

אולם, אין זאת לאמר כי מעקה אלומיניום אינו מתאים לשימוש חוץ – מעקות אלומיניום הם פתרון מעולה למדרגות חיצוניות או תיחום מרפסת שאינה בגובה גבוה או בסביבת ילדים קטנים.

יתרונות: אלומיניום הוא חומר חזק, עמיד ויציב, הסיכוי שיקרה משהו למעקה אלומיניום הוא כמעט אפסי. למעקות אלומיניום שימושים רבים במגזרים שונים, מבתים פרטיים ובתי דירות ועד מוסדות ציבוריים או תעשייתיים. מעקה אלומיניום אינו מחליד, הוא עמיד בפני פגעי מזג אוויר ורטיבות והוא קל לניקיון.

חסרונות: מעקה שעשוי אלומיניום בלבד ואינו בעל שכבת מגן אינו מתאים לשימוש במרפסות גבוהות ומקומות מסוכנים או בסביבה עם ילדים.

נירוסטה

הנירוסטה דומה מאוד לאלומיניום מבחינת קלות העיצוב המראה הנהדר אך היא נבדלת ממנו בכמה היבטים.

יתרונות: חומר קל לעיצוב, מראה יוקרתי ונוצץ, אל-חלד, עמידות ויציבות, ניקיון קל, תחזוקה מינימלית וגוון נטרלי המתאים כמעט לכל סגנון.

חסרונות: חומר יקר יותר בהשוואה לאלומיניום וזכוכית ונשרט ביתר קלות מאלומיניום. נירוסטה היא חומר מאוד פופולרי לבניית מעקות חוץ, בין אם במרפסת, בחצר או במדרגות.

למה לבחור רק אחד? אפשר לשלב!

מעקות משולבים הם, כנראה, הפתרון המושלם עבור מי שלא מסוגלים להחליט על חומר אחד למעקה החוץ.

מעקה המשלב בין אלומיניום וזכוכית או פלדה ועץ, למשל, הוא בעל אופי ומראה שאין שני לו.

כמו כן כשמשלבים בין חומרים שונים אפשר ליצור מראה יותר מגוון המתאים ביתר דיוק לסגנון עיצוב הבית.

הצלחנו לסקרן אתכם? מעולה, תוכלו לקרוא עוד בהרחבה על מעקות משולבים בעמוד הבא, באתר.

חדש! תאורת לד משולבת במעקות חוץ

אולי נשמע כמו מדע בדיוני, אבל מעקות חוץ עם תאורת מובנית הם הלהיט החם ביותר בתחום.

דמיינו מעקה מהמם בעל מראה ייחודי וסגנון מובהק שנמצא באפלה מוחלטת בכל שעות הלילה כי אין בו תאורה – אז איך נוכל לראות את המעקה ואת הסביבה שלו?

במקום להאיר את המדרגות או המרפסת בתאורת צד או תאורה עילית תוכלו להעניק לאזור תאורה ייחודית המגיעה מתוך המעקה.

אחד היתרונות המשמעותיים בפתרון הזה הוא החיסכון בחשמל – תאורת לד היא חסכונית מאוד ופס הלד המובנה במעקה מספק תאורה נהדרת לסביבה.

לא רק זאת, תאורה מובנית במעקה היא בטיחותית הרבה יותר, כך מי שנעזר במעקה רואה אותו ואת המדרגות או קצה המרפסת בברור.

שילוב התאורה במעקות לא מחייב התקנת מעקה חדש, אפשר גם להתקין תאורת לד במעקה קיים ולהנות ממעקה ישן עם טאצ' חדש.

ניקיון ותחזוקה שוטפים – פעולות פשוטות ששמרו על המעקה כמו חדש

בפנים או בחוץ, מעקה שמור הוא מעקה שמאריך ימים, ככל שנקפיד על ניקיון ותחזוקה שוטפים כך נימנע מתיקונים מיותרים ויחד איתם עלויות נוספות.

בין אם מדובר במבנה פרטי או ציבורי, כל מי שבשטחו יש מעקה חוץ חייב לשמור על הכללים הבאים, אך אל בהלה אלו הן פעולות פשוטות וקלות שכל אחד ואחת יכולים לבצע.

כל חומר דורש ניקיון ואחזקה אחרים, הנה מה שצריך לדעת על כל סוג חומר:

  • אלומיניום – מומלץ לנקות את המעקה במטלית רכה ספוגה במים פושרים עם מעט סבון כלים. למי שמחפשים פתרון יותר ידידותי לסביבה אפשר גם למהול מעט חומץ או מיץ לימון במים, התוצאה תהיה מבריקה וריחנית. כדי למנוע טביעות אצבע וסימני ניגוב של המטלית כדאי לעבור עם מטלית יבשה לאחר הניקיון.
  • נירוסטה – בדומה לאלומיניום, אפשר להשתמש באותם תכשירים לניקוי הנירוסטה. חשוב מאוד להימנע מסקוצ' או כל מטלית גסה שכן נירוסטה נשרטת בקלות. לניצוץ מושלם אפשר להעביר מטלית עם מעט ווקס למכוניות לאחר ניקוי וייבוש או מעט שמן לבישול.
  • זכוכית – מעקה מזכוכית מנקים כמו חלון בבית, עם תכשיר לניקוי חלונות ומטלית. הקפידו שלא לרסס את הזכוכית אלא לרסס את המטלית ואז לנגב בצורה מעגלית.
    לחלופין אפשר גם להשתמש במטלית ספוגה במים וחומץ. לאחר המטלית הלחה חשוב מאוד לעבור שוב עם מטלית יבשה או מגבת נייר כגדי למנוע סימנים.

אחזקה וניקיון שוטפים מונעים חלודה, סימני לכלוך, פגעי מזג אוויר, טביעות אצבע ותיקונים, הקפידו לנקות באופן קבוע לפחות אחת לשבוע.

לסיכום

עכשיו שאתם יודעים את ההבדלים בין סוגי המעקות השונים, את החשיבות של מעקה חוץ לבית או למבנה אחר וכן איך לשמור על המעקה שלכם כמו חדש הגיע הזמן לתכנן ולבחור את המעקה הבא שלכם!

מותג רייל טאצ' מיוצר במיוחד עבור הקהל הישראלי על ידי היצרנים הטובים בעולם, אם גם אתם רוצים נגיעה של יוקרה ואיכות בביתכם צרו עימנו קשר, נשמח לעזור לכם בבחירת המעקה החדש, בעיצוב ובתכנון וכן להעניק הצעת מחיר.

info@rail-touch.co.il
השאר פרטים ונחזור
אליך בהקדם האפשרי:

קבל הצעת מחיר

054-5202502
צור קשר